Ходочашћа
СВЕТОЈ ГОРИ У ПОХОДЕ
Под скутима Богородице
Геронда Никола, црквењак саборне цркве Достојно јест у Кареји, провео нас је стазама овог јединственог места. Посетили смо Ксиропотам, Пантелејмон, Ватопед, Пантократор, Ивирон... На крају нас је благословио и испратио старац Никодим, смерни чувар најмолитвенијег српског кутка Поснице Светог Саве
Текст и фото: Мишо Вујовић
Нови бродић „Одигитрија” или Путоводитељка, назван по једној од најлепших светогорских икона, секао је плаву пучину. Окупан јутарњим сунцем и препун ходочасника грабио је дуж обале обрасле ситним растињем.
Већ на изласку из Уранополиса жагор путника, миксован руским, грчким, српским, румунским, молдавским, енглеским и ко зна којим језицима, лагано се утишао. Осећало се узбуђење помешано са знатижељом код већине ходочасника који се први пут сусрећу са овом јединственом и необичном државом.
Интересовање за посету Светој Гори сваке године расте, што је повећало и бригу о безбедности.
Агио Орос на грчком, или Свету Гору нису случајно назвали царством Пресвете Богородице и молитвеном престоницом ортодоксног хришћанства. Државом без болница, породилишта, фабрика, касарни, афера... У њој се умирањем рађа и са радошћу уз славопој Христу на вечни починак испраћају њени становници обучени у црне ризе са малим великим схимама.
Света Гора је јединствена монашка држава на свету у којој се начин живота не мења вековима. Она је царство монашког подвига отелотворено кроз раскошне манастире, скитове, келије испоснице, у којима бивствују и столују молитва као основно занимање на Светој Гори Атонској.
ДУБОКИ СРПСКИ ТРАГОВИ
Моћ српске средњовековне државе, њених владара и властеле огледа се у задужбинама, повељама, реликвијама, артефактима. Светиње Свете Горе Атонске својом монументалношћу и данас сведоче о снази православља али и српског народа чије трагове, осим у Хиландару, налазимо у раскошном Ватопеду, где су ктиторством овенчани Свети Сава и Свети Симеон. Кнез Лазар поклонио је овом моћном манастиру појас Пресвете Богородице и део часног крста. Прелепи Григоријат саградио је Србин Свети Григорије Глуви, манастир Светог Павла задужбина је Бранковића, као и Есфигмен који обнавља Ђурађ Бранковић. У Ксиропотаму је други ктитор обновитељ Свети Сава. Симонопетру помаже и дограђује деспот Јован Угљеша Мрњавчевић, касније и Ђурађ Бранковић. Свети Пантелејмон у време пада Русије одржали су Срби... Испосница Светог Саве у Кареји данас блиста старим сјајем...
Стајали смо задивљени пред монументалношћу Светог Пантелејмона. Негдашњи Русик, у коме је замонашен Свети Сава, склоњен је неколико километара у брду. Стари Русик, изградњом Светог Пантелејмона на обали, био је запустео. Данас је уз обнову древног му руха, доласком младих монаха, поново оживео. Последњих десетак година Свети Пантелејмон је у потпуности обновљен.
Геронда Никола, црквењак саборне цркве Достојно јест у Кареји, провео нас је стазама овог јединственог места. Посетили смо Ксиропотам, Пантелејмон, Ватопед, Пантократор, Ивирон...
На крају нас је благословио и испратио старац Никодим, смерни чувар најмолитвенијег српског кутка Поснице Светог Саве.
***
Атос
Атос је планина и полуострво у северној Грчкој позната као Света гора. Аγιο Оρος на грчком, или Аγιον Оρος на класичном грчком, значи Света гора. Ту је седиште двадесет православних манастира и они чини аутономну државу под грчким суверенитетом. На Светој гори могу да живе само монаси, а тренутно их је око две хиљаде. Полуострво, источни крак већег полуострва Халкидикија, дугачко је шездесет километара, а ширина му је седам до дванаест километара. Површина му је 390 километара квадратних. Планина Атос има стрме и густо пошумљене падине, а највиши врх јој висок 2.033 метра.